Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da zaman zaman şeker hastalığı baş gösterebilmektedir. Bunun iki farklı ana nedeni bulunmaktadır. Tip 1 diyabet hastaları, genetik olarak ailelerinden şeker hastalığını devralabilmektedir. Çocuğunuzun şeker hastası olması, ailenizde şeker hastalığı olmasından kaynaklanıyor olabilir. İkinci bir neden ise günümüzde çocukların yanlış beslenme alışkanlıklardır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nedenleri

Önceleri çoğunlukla yetişkinlerde görülen şeker hastalığı, günümüzde çocuklarda da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Şeker hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, bu hastalıktan muzdarip kişilerin ömürleri boyunca ilaç kullanması kesinlikle şarttır. Bu sebeple de küçük yaşta başlayan şeker hastalığı, çocuklar için oldukça ürkünç ve yorucu olabilmektedir.

Çocuklarda şeker hastalığı neden olur sorusunun cevabı ise iki yönlüdür. Şeker hastalığı, yaşlılık, gebelikte oluşan problemler veya düzensiz yaşamdan kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda kalıtımsal bir hastalık olarak da karşımıza çıkmaktadır. Tip 1 diyabet hastaları, genel olarak genetik açıdan bu hastalığı miras almış kişilerdir. Bu sebeple de çocuğunuzun şeker hastası olmasının sebebinin bu durum olması da olasıdır. Sizde veya eşinizde ya da ailelerinizde bulunan şeker hastalığı, küçük yaşta çocuğunuzda tetiklenmiş olabilir.

İkinci bir ihtimal ise çocukta bulunan düzensiz yaşam şeklidir. Çocuğunuzun temiz havaya, egzersize ve doğru bir beslenme planına ihtiyacı vardır. Bu düzenli bir yaşam için olduğu kadar şeker hastalığı ve diğer hastalıklardan korunmak için de ihtiyacı vardır. Düzensiz bir yaşam şekli, çocuğunuzda Tip 2 diyabeti tetikleyebilecektir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Genel olarak hepsinin sebebi ise, kandaki şeker dengesini düzenleyen insülin hormonunda ortaya çıkan bozukluklardır. Çocuklarda diyabet belirtilerini sıralamak gerekirse;

  • Sık tuvalete çıkma
  • Geceleri tuvaletini tutamayıp yatağını ıslatma
  • Ağız kuruluğu
  • Aşırı su isteği
  • Doyma hissinin azalması
  • Yorgunluk
  • Bulanık görme
  • Ani kilo kaybı
  • Sinir ve stres
  • Depresyon listede yer alacaktır.

Tüm bu belirtileri gösteren çocuğunuzu en yakın tarihte bir hekime götürmenizde fayda var. Çocuklarınızın semptomlarını iyi izlemeli ve şikayetlerini dikkate almalısınız. Erken tanı ve tedaviye başlanması her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da oldukça büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı tedavisinin en önemli detayı, doğru ve düzenli ilaç kullanımı ve düzenli bir hayat olacaktır. Şeker hastası çocukların tedavisi için öncelikle doktorun vermiş olduğu ilacın, saatinde ve düzenli olarak, aksatılmadan kullanılması büyük önem arz eder.

Aynı zamanda çocukların düzenli bir spora, düzenli bir diyet planına ve psikolojik desteğe de ihtiyacı olabilir. Şeker hastalarının uykularına da dikkat etmesi gerekir. Özellikle gelişme döneminde olan çocuklarda uyku düzeninin sağlanması da büyük önem taşıyacaktır. En önemlisi de şekerden uzak durmak. Çocuklar ne kadar şekere düşkün olursa olsunlar, şeker hastası bir çocuğun şeker alımına oldukça dikkat etmek gerekir.

Çocuğu Şeker Hastası Olan Ebeveynler

Şeker hastası çocuğu olan anneler ve babalara en büyük tavsiye, çocuğunuza destek olmak ve yanında olduğunuzu hissettirmek olacaktır. Şeker hastalığı gibi günlük hayatı etkileyen bir durumda, çocuğun psikolojisinde problemler görülmesi de olasıdır. Bu anlamda bir terapist ile görüşebilirsiniz.

Psikolojik sağlığı kadar fiziksel açıdan sağlığına da dikkat etmelisiniz. Çocuklar zaman zaman ilaçlarını almak istemeyebilir ya da oluşturulan hayat düzeninden sıkılabilirler. İlaçlarını almayı siz hatırlamalı, uyku düzenini siz oluşturmalısınız. Her akşam beraber yemek yemeli ve bu yemeklerin çocuğunuz için oluşturulan diyet planına uyduğundan emin olmalısınız. Son olarak haftada birkaç gün temiz havada ailecek yapılacak egzersizler de hem çocuğunuz sağlığına katkı sağlayacak hem de aile bağlarınızı güçlendirerek çocuğunuzun zor zamanlarını daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Diğer Yazılarım: LİNK