Prediyabet Nedir?

Prediyabet belirtileri, şeker hastalığı belirtileri ile benzer şekilde seyreder. Diyabet konusu araştırılırken Prediyabet nedir sorusu da çok fazla gelmektedir. Genel olarak genetik faktörlerin etkisinin son derece büyük olduğu bir hastalık olarak diyabet, çoğu zaman çok farklı hasarlara yol açabilir. Bu hasarlar böbreklerde, kalp ve damarlarda ya da herhangi bir uzuvlarda birtakım olumsuz sonuçlar meydana getirir.

Prediyabet gizli şeker anlamına gelir. Yani pre – diyabet nedir konusunda bir araştırma ve inceleme yapmak istiyor iseniz gizli diyabet nedir diye de bir soru yöneltme şansınız vardır.

Gizli diyabet teşhisi kan şekerinin ölçümü ile ortaya çıkabilir. Kanda normalinden fazla bir şeker oranı söz konusudur ancak şeker hastalığı teşhisi konacak kadar da fazla bir şeker oranı yoktur. Bu durumda kişi gizli şeker yani Prediyabet teşhisi ile değerlendirilir.

Prediyabette Beslenme

Prediyabette Beslenme, oldukça önemlidir. Teşhisin konulmasının ardından hayata adapte olma süreci ve beslenme programları; olabildiğince bilinçli şekilde gerçekleştirilmelidir. Prediyabet beslenme programı, profesyonel olarak oluşturulmalı ve hastalığın etkilerini minimuma indirgeyecek yapıda olmalıdır. Bu konuda destek alabilmek ve yaşam standartlarınızı yükseltmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Prediyabet Tanı ve Tedavi Rehberi

Prediyabet, ya da halk arasındaki bilinen adı ile gizli şeker hastalığı pek çok kişide vardır. Özellikle de bizim ülkemiz için son derece büyük bir risk oluşturur. Gizli şeker hastalığının Türkiye’de her 3 kişiden birinde görülmesinin sebeplerinden biri de yaşam tarzı olabilir. Hem hayat koşulları hem de hayat tarzı bu konuda son derece belirleyici bir özelliktir.

Gizli şeker hastalığı denildiği zaman akla ilk girecek olan şey kan değerlerindeki şeker oranının yüksek oluşu olmalıdır. Ancak gizli şekeri olan bir insanın kan şekerinin yüksek olması çok ileri boyutlara gitmez. Yani bu kan oranındaki yükseklik durumu şeker hastalığı teşhisi konulacak kadar fazla değildir. Bu durum ne yazık ki bilgi eksikliğinden dolayı pek çok insanı rahatlatan bir durumdur.

Ancak böyle bir konuda risk alınması son derece yanlış bir tutum olacaktır. Şeker hastası olarak kabul edilmemeniz sizin kandaki şeker oranını da dikkat etmemiz gerektiği anlamına gelmez. Gizli şeker hastalığı gibi olumsuz bir durum ile karşı karşıya gelindiği zaman doktorun vereceği belirli bir takım diyetler olacaktır bu diyetlere uymanız son derece önemli bir konudur. Aksi takdirde bu hastalığın ilerlemesi ve şeker hastalığı gibi bir problem ile karşı karşıya gelmeniz an meselesidir.

Prediyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pek çok kişi herhangi bir hastalık söz konusu olduğu zaman, hangi doktora gitmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşar. Prediyabet için hangi doktora gidilir sorusu da en sık rastlanan soru tipleri arasında görülür. Prediyabet, diyabete beş kala gibi bir hastalıktır.

Yani aslına bakacak olursanız hem şeker hastasısınız hem de şeker hastası değilsiniz ikisinin ortası gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu durum mutlaka ama mutlaka kontrol altına alınması gereken ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir sorundur. Pek çok insan Prediyabet bir hastalık mıdır şeklinde sorular yöneltir.  Prediyabeti yani gizli şekeri bir hastalık olarak görmemek demek, sonucunda olacaklara da katlanmak yükümlülüğünü meydana getirir.

Gelelim Prediyabete hangi doktor bakar sorusunun yanıtına… Diyabet hastalığı söz konusu olduğu zaman hem kalp – damar polikliniği, hem dâhiliye polikliniği, yani iç hastalıkları uzmanı hem de aynı zamanda endokrinoloji bölümünden de randevu alınabilir.

Prediyabet (Gizli Şeker) Tanısı Nasıl Konur?

Gizli şeker olarak da bilinen hastalık için standart Prediyabet tanı kriterleri bulunmaktadır. Prediyabet teşhisi nasıl konulur diye merak ediyor iseniz, gizli şeker şüphesi ile bir iç hastalıkları uzmanı ya da kalp damar hastalıkları uzmanından randevu almış iseniz gizli şeker tanısı konulması için en yaygın şekilde yapılacak olan tetkik; açlık – tokluk şekerinin değerlendirilmesidir. Açlık – tokluk şekerinin yüksek olup olmaması bu konu ile ilgili olarak son derece önemli bir durum arz eder.

Bir insanın en son acıktığı saat ile yemek yediği saate göre bir saptama yapılır. Bunun yanı sıra, aynı zamanda da kişinin ne kadar süre içinde yemek yediği de bu konuda çok ama çok büyük bir öneme sahiptir. Bu da bir insanın hızlı yemek yemesi ve açlık konusundaki tutumu ile bir arada değerlendirilir.

Çünkü açlık durumunda kişinin vermiş olduğu tepki, yani açlık gibi bir durum söz konusu olduğu zaman ne kadar süre tahammül edebildiği, bu konu ile ilgili en belirleyici olan özellikler arasında yer alır. Diyabetik belirtiler göstermiş olan bir insan muhakkak daha fazla hiçbir şekilde vakit kaybetmeden bir iç hastalıkları uzmanı ( dâhiliye ) ya da bir kalp – damar doktoru veya da genel cerrahi gibi bir takım doktorlardan randevu almak sureti ile bir takım tetkikler yapılması gerekli olacaktır.

Prediyabet Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı konusunda her ne kadar büyük sıkıntılar söz konusu ise aynı tür sıkıntılar bir o kadar da gizli şeker hastalığı için söz konusudur. Gizli şeker hastası olup olmadığınızı anlamak amacı ile genel olarak tetkiklerinizi asla ihmal etmemeniz gerekir.

Bu konu ile ilgili olarak herhangi bir şüpheniz var ise yapılan testler sonucunda bir değerlendirme yapılarak size uygun bir diyet listesi verilebilir. Bu noktada ilk olarak öğrenmeniz gereken şey, Prediyabet belirtileri olması gerekli olacaktır. Eğer ki gizli şeker hastalığının belirtilerinin neler olup olmadığı konusunda bilgi edinecek olursanız, gizli şeker hastalığı teşhisini erken bir şekilde alabilirsiniz. Herhangi bir hastalık için ne kadar erken teşhis edilir ise o kadar daha kolay bir şekilde hastalığın üstesinden gelinir.

Prediyabet belirtileri olarak şu tip semptomlar gözlenir;

  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Çabuk acıkma
  • Fazla su içmek
  • Kolesterol
  • Uyku sorunu
  • Odaklanamama
  • Bulanık görme

Gizli şeker hastalığı semptomları arasında pek çok şeyden söz etmek mümkündür. Bütün vücudu alt üst eden bu rahatsızlık Prediyabet tanı kriterleri içerisinde bir tehdit olarak önünüzde gelmesi için birtakım belirtiler göstermeniz söz konusu olacaktır. Bu belirtiler genel olarak açlığa tahammül edememe durumu olarak ortaya çıkar. En belirgin özelliği olan açlık durumunda ki tutumunuz Prediyabet olarak vücudumuzda gizlenen gizli şeker hastalığını açığa çıkartacak en büyük belirtilerden birisidir. Çevrenizdeki herhangi bir insanın açlığa olan tahammülsüz düğünü gördüğünüz zaman ilk aklınıza gelen şey zaten her zaman için gizli şeker hastalığı olacaktır.

Halk arasında açlığa tahammülsüzlüğü ile ün yapmış olan bir hastalık olarak gizli şeker hastalığı aynı zamanda daha farklı semptomlar ile de seyreder. Aşırı derecede öfkeli olmak da bu hastalığın bir özelliği arasında yer alır. Çok fazla su içmeyi ihtiyaç duymak Herhangi bir şeye odaklanmak da zorluk çekmek gözlerde Bulanık görme sorunu yaşamak ciltte meydana gelen bir takım renk değişiklikleri yani cildin renginde koyulaşma gibi bazı belirtiler bu hastalık için söz konusu olacaktır

Prediyabet Geçer Mi?

Prediyabet geçer mi ya da gizli şeker nasıl geçer şeklinde sorulan soruların cevabı biraz da insanların kendi tutumu ile ilgilidir. Doktorun verdiği diyet listesine dikkat etmek ve bununla birlikte kilo almamaya çalışmak da etkili olacaktır.

Diğer Yazılarım: LİNK