Şeker ölçüm kontrolü nasıl yapılır özellikle diyabet teşhisi yakın zamanda konulan hastalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu işlemler artık klasik yöntem denilebilecek yollarda, her gün parmak delinerek glikoz ölçümü ile gerçekleşir.

İşlemler hem evde hem de hastanede yapılabilecek türdedir. Ancak birçok hasta gün aşırı parmağını deldirmeyi de istememektedir. Gelişen teknoloji ile beraber bu duruma da bir çözüm getirilmiştir. FreeStyle Libre, Diatech gibi cihazlar ile parmak delinmeden, oldukça kolay bir şekilde evde anlık şeker seviyeleri takip edilebilir.

Böylece ani düşüş ve yükselişleri görebilir, buna göre önlemleri hemen alabilirsiniz. Son zamanlarda büyük bir rağbet gören cihaz, kolay bir şekilde temin de edilebilir.

Klasik Yöntemde Kan Şekeri Nasıl Ölçülür?

Diyabet teşhisi yeni konulmuşsa pratik bir şekilde şeker ölçüm kontrolü nasıl yapılır sorusunu sormanız normaldir. Özellikle her gün hastaneye gitmek istemiyorsanız, bilmeniz adeta şarttır. Bu işlemler kişilerin parmak uçlarının delinmesi ile gerçekleştirilir.

Kan şekeri ölçülürken test çubuklarından yararlanılmakta olup, öncesinde eller ılık su ile temizlenerek dezenfekte edilir. Bu sayede kan dolaşımı da hızlandırılır. İlk gelen kan temizlenmekte olup, 2.5 ayarına gelinmesi sonrasında parmak delinir.

Ardından aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayarak ölçüm hemen yapılabilir.

Parmak Delmeden Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

Klasik yöntemde şeker ölçümü kısa ve kolay gibi dursa da büyük bir dikkat gerektirir. Zira parmağın delinen kısmı sıkılırsa, alınan ölçüm sonuçları hatalı olabilir. Bu sizi yanlış yönlendireceği için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bunun yanı sıra gün aşırı bir şekilde parmak delmek bir süre sonra kişilere rahatsızlık vermektedir. İşte, okulda ya da evde parmak delmek hijyen koşullarının bozulmasına neden olabilmektedir. Ayrıca birçok kişi parmak delme esnasında yaşanan acıyı da hissetmek istememektedir. Diatech – kansız şeker ölçüm cihazı gibi ürünler kişilere bu noktada yardımcı olmaktadır.

Şeker ölçüm cihazı üst kolun üst arkasında takılan sensör ve okuyucudan meydana gelir. Sürekli glikoz izleme sistemi olup her dakika ölçüm yapmayı mümkün hale getirir. Böylece şeker değerlerinizden her endişelendiğinizde, parmağınızı delmeden sonuç sağlar.

Bunun için hücre içi sıvıda bulunan şeker seviyesi ölçülmektedir. Esnek ve ince bir filament kullanılır. Kullanımı da oldukça basit olup sadece bir saniyelik bir işlem ile sensör okutulur. Ardından ölçümler alınır.

Cihaz oldukça küçük olduğu için her yere götürülebilir yapıdadır. Böylece yer ve zaman fark etmeksizin şeker değerlerinizi takip etmenizi sağlar. Küçük sensör okuyucu haricinde akıllı telefonla şeker ölçümü de vardır. Zira mobil uygulaması mevcut olup indirdikten sonra yararlanılabilir.

Şeker Ölçüm Cihazları Doğru Ölçer Mi?

Şeker ölçümü oldukça kolay olsa da dikkat edilmesi gerekenler vardır. Klasik yöntemde gerekli noktalara dikkat etmemek, hatalı sonuçların alınmasına neden olur. Dolayısıyla evde şeker ölçümü yaparken dikkatli olunması şarttır.

Bu durum şeker ölçüm cihazları için de geçerlidir. Şeker ölçüm cihazları doğru ölçüyor mu için talimatlara göre hareket edilirse güvenilir işlem sonuçları alınabilir. Bunun için kontrol sıvısı ve çubuğu vardır. Buna ek olarak laboratuvar değerleri ile de karşılaştırmak mümkündür.

Dolayısıyla şüphe duyuyorsanız cihaz sonuçlarını alarak bir laboratuvara gidebilir, yapılan test ile karşılaştırılarak ne kadar doğru olduğunu kendiniz görebilirsiniz.

Diğer Yazılarım: LİNK