Diyabet Nedir?

Mody diyabet nedir açıklamadan önce genel olarak diyabeti açıklamak daha doğru olur. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Şeker hastalığı yüksek kan şekeri ile ortaya çıkar. Pankreas yeterince fazla insülin üretilemediği takdirde insülin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamazsa işte şeker hastalığı bu şekilde görülür. Tip 1 ve tip 2 olarak ikiye ayrılır. Tip 1 diyabet vücudun yeterli düzeyde insülin üretememesi şeklinde ortaya çıkar. Enjeksiyon ile tedavi edilir. Genellikle küçüklerde ortaya çıkar.

Diyabetin Tedavisi

Diyabet kronik bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisi kesin değildir. Ancak bu hastalığın etkilerini en aza indirmek yine hastanın çabasıyla mümkün olur. Hastanın çabası kendi kan şekerini sürekli kontrol etmesiyle hasta kendi seyrini takip edebilir. Dengeli ve düzenli beslenme tüm hastalıkları hafiflettiği gibi şeker hastalığına da yardımcı olur. Beslenmenin yanında yapılan egzersizler de oldukça işe yarar. Bunların hepsinden önce bunların hastaya öğretilmesi gerektiğini de unutmayalım. Eğer aşırı kilolu bir şeker hastasıysanız yapılan gastrik bypass ameliyatı kan şekerini tamamen ya da yüksek oranda normale çevirebilir. Böyle olmasına karşı her zaman başvurulan bir çözüm değildir. Yani tedavi kesin olmamakla birlikte hayat kalitesi hastanın çabasına kalmaktadır.

Mody Diyabet Nedir?

MODY açılımı gençlerin erişkin tip şeker hastalığına yakalanmasıdır. Bebeklerde çocuklarda ve gençlerde ortaya çıkar. Şeker hastalıklarının her biri farklı genlerde ortaya çıkan bozukluklarla ortaya çıkar. Bu hastalık öncelikle bozukluk hangi gendeyse o belirlenip o göne uygun tedavi edilir. Tip 1 diyabet hastalarıyla çoğunlukla karıştırılır. Pek çok doktor tarafından yapılan araştırmalarda tip 2 diyabetin alt kümelerinden olduğu tespit edilmiştir.

Kimlerde Görülür?

Ailede iki kuşakta veya daha fazla kişide diyabet hastası var ise çocuklarda da mody diyabet görülebilir. Bu kişiler normal kiloda olurlar. Diyabet tiplerinde olduğu gibi aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme olayı yoktur. Şeker hastaları gibi insülin direnci olmayan insanlardır. Görüldüğü gibi belirtileri normal şeker hastaları gibi değildir. Bu hastaların pankreasları iyi durumdadır.

Nasıl Tespit Edilir?

İnsülin direnci tespit edilemeyen hastalarda görülen bu hastalık tespiti zor bir hastalıktır. Sülfonilüre grubunda bulunan ilaçlarda hasta gençler aşırı duyarlılık gösterir. Buradan aslında hastalık kolayca tespit edilir. Mody diyabet şüphe edilen ailelerde genetik tarama testleri yapılmalıdır. Ancak bu testler çok pahalıdır. Pahalı olduğu için bu tür testler her yerde yapılmaz. Bu hastalığın belirtileri zamanla ve yavaşça ortaya çıkar.

Hastalığın Nedenleri

Mody genlerden birindeki mutasyonlar ortaya çıkar. Bu genler insülin üreten proteinleri yapmak için talimat verir. Bu proteinler, insülin salgılayan beta hücrelerinde yani pankreastaki hücrelerde önemlidir. Bu değişiklikler betanın hücre gelişimini ve fonksiyonunu bozar. Sonunda da beta hücreleri kandaki şekere karşılık daha az insülin üretir. Bu sayede vücut kan şekerini kontrol edemez. Sonra yüksek kan şekeri Mody semptomlarına sebep olur. Mody ile ilgisi olan genlerden bazıları diğer vücut sistemlerinin gelişmesinde de büyük etkisi bulunur. Bu sistemlerin bozulması ve bozuk gelişmesi Mody için ek semptomlara neden olur.

GCK Geninin Proteini

Bu protein glikoz yükseldiğinde bu protein bunu algılar. Buna karşı bu protein beta hücrelerinden insülin salınımını kontrol eder. Şeker böylelikle hücreler için enerji olarak kullanılabilir. Bu proteinin bir diğer görevi de fazla gelen şeker miktarının ne zaman karaciğere alınmasını ve orada depolanmasını belirlemektir. GCK ‘da ki mutasyonlar, proteinin daha kötü kan şekerindeki artışı tespit etmesini sağlar. Bu nedenle kan şekeri seviyesi tespit edilemez ve seviyesi hep yüksek olur.

MODY Çeşitlerinin Tedavisi

MODY 1

HNF4A mody 1’ dir. Genellikle ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçların içeriğinde sülfonilüreler olmalıdır. Sülfonilüreler pankreas tarafından daha çok insülin üretilmesini sağlar. Bu tür içerikli ilaçlar diyabeti tedavi eden ilaçların en eskilerindendir. Bu ilaçlar insülin enjektesini bir süre geciktirebilir.

Mody Tip 2 Hastalığı Nedir?

Glükokinaz adıdır. Hafif bir diyabet şeklidir. Gebelikte ortaya çıkması durumunda bazen ilaç tedavisi uygulanırken bazı durumlarda da insülin iğnesi vurulması gerekir. Gebelik harici ortaya çıkması durumunda da ilaçla ya da insülinle tedavi edilmez. Hastalar düzenli hayat tarzıyla yani diyet ve egzersizle hayatını devam ettirebilir.

Mody 3

HFN1A adı verilen bir hastalıktır. Bu MODY türündeki insanlar sülfonilüreler adıyla diyabet ilacına başlarlar. Bu tedavi de insülin enjektesinin gecikmesine yardımcı olur.

Mody 4

IPF1 adı verilen bir hastalıktır. Sülfonilüreler ilacına cevap veren bir hastalıktır.

Mody 5 VE Mody 6 VE Diğer Türler

Bu mody tipleri genellikle hemen insüline ihtiyaç duyarlar. Mody 5’ te böbrek hastalıkları ve diğer bozukluklar da oluşur. Bunlar da hemen tedavi edilmelidir.

Mody Diyabet İyileşir Mİ?

Mody diyabet tespit edildiğinde uzun süre hap ile tedavi mümkündür. Bunun yanı sıra insülin iğnesi de vurularak tedavi edilir. Mody diyabet türüne genellikle yanlış tanı konulduğundan hastalığın tedavisi geçe alınır.

Mody Diyabette Beslenme

Diyabetli çocukların yaşlarına uygun miktarda ve tedavisine göre belirlenen sıklıkta karbonhidrat almaları lazımdır. Eğer çocuklara yemesi gerekenden az yemek verilirse çocuğunun gelişiminin de olumsuz etkileneceği düşünülmelidir. Çocuğa az yemek verilmesi kan şekeri düşük olması için doğru değildir.

Diğer Yazılarım: LİNK