FreeStyle Libre 2 şeker hastalığı teşhisi konulan hastaları yakından ilgilendiren bir cihazdır. Bilindiği gibi normal kan şekeri ölçümü parmak ucundan, parmağın delinmesi ile yapılır. Günlük olarak yapılan bir işlemdir.

Ancak birçok kişi parmağını her gün delmeden hoşlanmamaktadır. Gerek bu esnada yaşanılan acı gerekse her ortamda yapılamayacak olması bunun nedenleri arasındadır. FreeStyle Libre buna bir çözüm olarak geliştirilen bir teknolojidir.

Böylece evinizden dışarıya çıkmadan, hastaneye gitmeden ve parmağınızı delmeden kendi ölçümlerinizi yapmanız mümkündür. Cihazların kullanımında dikkat edilmesi gerekenler belirtilmekte olup bunlara uyum gösterilmelidir. Eğer gerekli kurallara önem gösterilirse güvenilir sonuçlar verir.

Bunun yanı sıra FreeStyle Libre 2 ile aldığınız sonuçların doğru olup olmadığını görmek istiyorsanız sonuçlarınızla beraber laboratuvara gidebilir, orada da test yaptırdıktan sonra ikisini karşılaştırabilirsiniz.

FreeStyle Libre Sensör Nasıl Çalışır?

FreeStyle Libre sensör nasıl kullanılır pratik bir yapıya sahiptir. Basit kullan-at tarzı bir cihaz olup, üst kolun arka kısmına yerleştirilmektedir. Uygulanması ardından ince, streil ve esnek yapıda olan fiber cildin altına girer.

Küçük bir yapıştırıcı ped kullanılarak yerine tam olarak tutturulur. Bu uygulama esnasında kişiler herhangi bir acı hissetmemektedir. Glukoz değerlerinin okunabilmesi için cihazla beraber gelen okuyucu sensör üzerinde okutulur. Böylece parmağınızı delmenize gerek kalmadan, ayrıntılı sonuçlara ulaşmanız mümkündür.

Ayrıca glikoz verilerinin analizine destek olabilmek için LibreView de sağlanmaktadır. Böylece kısa raporlar alınabilir. Her okutma güncel glukoz değeri, aşağı ya da yukarı şekilde değişip değişmediği, son 8 saatlik glikoz geçmişi gibi konuları gösterir.

FreeStyle Libre sensör nasıl kullanılır için sensör uygulanan yerdeki kıyafeti çıkarmanız da gerekmez. Giysileriniz üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Okuyucuya ek olarak mobil uygulamayı indirerek, telefon üzerinden de sonuç alabilirsiniz.

FreeStyle Libre Sensör Su Geçirir Mi?

FreeStyle Libre sensör su geçirmeyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle banyoda, duş alırken, yüzerken, oyun oynarken ya da egzersiz yaparken herhangi bir sorun çıkarmamaktadır.

FreeStlye Libre kaç gün kullanılır incelendiğinde, normal kullanımda okuyucuyu tekrar şarj etmeden 7 gün boyunca yararlanılabildiği görülmektedir. Okuyucunun bataryası azaldığında buna ilişkin uyarı göstermektedir. Bu bilgiler, batarya ikonundan da görülebilmektedir.

FreeStlye Libre Sensör Özellikleri Nelerdir?

FreeStyle Libre gelişmiş özellikler ile beraber gelmektedir. Teknik özellikleri incelendiğinde şu bilgiler görülmektedir;

 1. Boyut: 5mm yükseklik 35mm çap
 2. Ağırlık: 5 gram
 3. Güç kaynağı: 1 gümüş oksit batarya
 4. Ömür: 14 güne kadar
 5. Hafıza: 8 saat – 15 dakikada bir saklanan glükoz okumaları
 6. Çalışma sıcaklığı: 10 ile 45 derece
 7. Uygulayıcı ve paket saklama sıcaklığı: 4 ile 30 derece
 8. Çalışma-saklama bağıl nem: yüzde 10-yüzde 90, yoğuşmasız
 9. Çalışma ve saklama yüksekliği: -381 metre / 3048 metre

FreeStyle Libre 2 aynı zamanda LibreView de sunar. Bu Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemli cihazlarda kullanılabilmektedir.

FreeStyle Libre Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

FreeStyle Libre 2 kullanırken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Şeker seviyesinin ölçülebilmesi için, okuyucunun 4-5 cm kadar sensöre yaklaştırılması gerekir. Ayrıca şunlara da dikkat edilmesi şarttır;

 1. Uygulayıcı olarak adlandırılan kullan-at cihazla üst kolun arkasına kullanılır.
 2. Sensör kullan-at tarzı olup açılıp takılması ardından 14 gün kullanılır. Ardından yapıştırıcı ped alınıp çıkarılmalıdır.
 3. Yeni sensör aynı yere yapıştırılabilir. Ancak diğer kolun aynı bölgesi de tercih edilebilir. Okuyucu yeni sensörü fark ederek, başlamak isteyip istemediğinizi soracaktır.
 4. Pedin düzgün tutunması için krem gibi madde kalıntıları olmamalıdır. Cilt temiz ve kuru olmalıdır.
 5. 1 metre suyun altındaki derinlerde, 30 dakikadan uzun süre kalınmamalıdır.
 6. Batarya tam boşalınca tamamen dolması 3 saat almaktadır.

Bunlara ek olarak dikkat etmeniz gerekenler üründe yazılıdır. FreeStyle Libre nerede satılır Türkiye’de, kendi sitesi üzerinden alınabilir. Ülkemizden alınması sebebiyle dili de Türkçe olacaktır.

Diğer Yazılarım: LİNK