Diyabet Diyet Listesi

Diyabet diyet listesi özenle hazırlanması gereken bir listedir. Bu anlamda elbette öncelikle bir diyetisyene başvurulması hayati önem taşıyacaktır.

Diyabet ya da bir diğer adı ile şeker hastalığı, pek çok farklı türü olan ve kalıtımsal olabilen ya da sonradan, dış etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tür hastalıktır. Diyabet türleri de, diyabetin ortaya çıkması ve genel anlamda vücut üzerinde yarattığı etkiye bağlı olarak eşleştirilmektedir.

Diyabet tedavisi genel anlamda kişilerin ilaç alması, insülin desteği kullanması ve düzenli olarak kandaki şeker seviyesinin kontrolü ile birlikte düzenlenmektedir.

Bazı yiyeceklere karşı vücut üzerinde hassasiyet oluşabilecek olan diyabet hastaları, özellikle beslenme programlarına oldukça dikkat etmelidir. Bu anlamda şekeri etkileyebilecek ya da vücutta düzensizliğe yol açabilecek olan bazı besinlerin tüketilmesi, hayati sonuçlar oluşturabileceğinden kaçınılmalıdır. Bunun yanında bazı yiyeceklerin de oldukça iyi bir etkisinin olduğu ve kandaki şeker düzeninin oluşturulmasında yardımcı olduğu bilinmekte ve diyabet hastalarına önerilmektedir.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, genel anlamda bir besinin ne hızla birlikte glikoza dönüştüğünü göstermektedir. Bu anlamda glisemik indeksi yüksek olan gıdalar hızlı bir şekilde glikoza dönüşeceği ve kana karışacağı için diyabet hastalarına önerilmemektedir. Bu anlamda bazı gıdalar da düşük glisemik indeks düzeyinde olduğundan şeker hastalarının bünyelerinde düzen oluşturmakta ve olumlu bir etki yaratmaktadır.

Diyabet Hastaları Hangi Yiyecekleri Tüketmeli?

Diyabet hastalarına önerilen yiyecekler, bahsedildiği üzere özellikle glisemik indeksi düşük olan gıdalardır. Diyabet diyeti için sağlıklı bir düzen oluşturma açısından bu gıdalara beslenme programında yer verilmesi gerekecektir. Her anlamda mutlaka doktorunuza danışarak kan şekeri düzenleyecek gıdaların bir listesini almanız ve özel olarak bir diyet listesi hazırlamanız gerekecektir.

Bu anlamda şeker hastalarının diyetinde bulunması gereken yiyecekler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Çeşitli baharatlar
 2. Asitli meyveler
 3. Tarçın
 4. Enginar
 5. Kereviz
 6. Soğan
 7. Yaban mersini
 8. Sirke
 9. Limon suyu
 10. Tarçın
 11. Balık
 12. Lifli gıdalar
 13. Sağlıklı karbonhidratlar
 14. Sağlıklı yağlar

Karbonhidratlar, besin piramidinde önemli bir yere sahiptir ancak diyabet hastaları tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmeleri gerekir. Bu anlamda da sağlıklı karbonhidratların tercih edilmesi önemli bir husus olacaktır. Uzun süreli tokluk hissi veren ve ayrıca gerekli lifi sağlayacak bu gıdaların sağlıklı yağların az bir şekilde kullanarak tüketilmesi gerekecektir.

Diyabet Hastaları Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalı?

Diyabet hastalarının uzak durması gereken yiyecekler de bulunur. Bu yiyecekler vücut üzerinde sağlıksız bir glikoz dengesi oluşturacak besinlerdir. Buna göre özellikle doymuş yağlardan uzaklaşılması tavsiye edilmektedir. Yağlı sütler, sosis, salam ve sucuk gibi yiyecekler gün içerisinde oldukça az olacak şekilde tüketilmelidir.

Bunun yanında ise tuz öne çıkar. Diyabetli kişilerin diyetinde olmaması gereken en önemli değer tuz olacaktır. Buna göre böbreklerde glikozun geri emilimini sağlamaları sebebiyle günde bir çay kaşığından fazla tuzun tüketilmemesi gerekecektir.

Trans yağlar ise başka bir kategori olarak karşımıza çıkarlar. Bu trans yağlar en çok margarin içerisinde ve ayrıca işlenmiş gıdalarda bulunmaktadır. Bu anlamda daha doğal beslenmeye özen göstermeniz tavsiye edilebilir.

Kolesterol oranının da dengede tutulması oldukça önemli bir mevzu olacaktır. Buna göre hayvansal proteinlerin, yumurtanın, kabuklu deniz hayvanlarının ve sakatatlarını tüketiminin kısıtlanması tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında elbette karbonhidrat ve şeker tüketiminin de kısıtlanması oldukça önemli bir durumdur. Bu anlamda sağlıksız karbonhidratlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu anlamda markette alışverişinizde dahi aldığınız kutulu yiyeceklerin üzerindeki kısmı okuyarak içerisinde sukroz, şeker ya da glikoz bulunan gıdaları diyetisyeninize danışmadan tüketmemeniz gerekecektir.

Diyabet Diyet Listesi Önerisi – Diyet Listesi

Diyabet hastaları için diyet listesi özenle hazırlanması gereken bir listedir. Bu anlamda elbette öncelikle bir diyetisyene başvurulması hayati önem taşıyacaktır. Bu anlamda olması gerektiği şekilde kullanılan bir diyet listesi, diyabet hastalarının sağlığında önemli bir rol oynayacaktır. Örnek diyabet diyet listesi ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sabah Kahvaltısı: 1 adet haşlanmış yumurta veya yağsız omlet, 2 dilim az yağlı beyaz peynir, yeşillik, 6 zeytin, 3 dilim tam buğday ekmek
 • Ara Öğün: Meyve ve az yağlı ayran
 • Öğle Yemeği: Haşlanmış sebze yemeği veya bakliyatlar, 1 kase az yağlı yoğurt ve bol yeşillikli salata.
 • Ara Öğün: Az yağlı peynir ve tam buğday ekmek ya da kuruyemişler
 • Akşam Yemeği: 150 gram yağsız balık veya et, salata, 1 ya da 2 dilim tam buğday ekmek
 • Gece Yatmadan Önce: Meyve ve az yağlı süt ya da yoğurt

Diyabet Hastalarına Öneriler

Diyabet hastalarına öneriler dediğimizde belirtilen yeme düzeni ve sakınılması gereken yiyeceklerin yanında mutlaka düzenli bir egzersiz programının gerekliliğinden bahsedilebilmektedir. Bununla birlikte her besin grubundan yenilmesi gerekir ancak yiyecek seçimlerinin sağlıklı olanlar arasından yapılması ana noktadır.

Az işlenmiş yiyecekler en büyük dostunuz olacaktır. Bununla birlikte tatlı ve şekerli gıdalardan elbette kaçınılması önemli bir unsurdur. Aynı şekilde meyveler arasından özellikle çilek ve ayrıca nişasta bulunmayan sebzeler tercih edilebilir. Bu önerilere ve yeme programına uyduğunuzda sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Diğer Yazılarım: LİNK